1.8.2024 je začela veljati Uredba EU o Umetni inteligenci

Dne 13.6.2024 je bila sprejeta Uredba EU o umetni inteligenci, ki je začela veljati 1. avgusta 2024.

 

Uredba  o umetni inteligenci razvršča umetno inteligenco glede na njeno tveganje.

 

Nesprejemljivo tveganje je prepovedano (npr. sistemi socialnega točkovanja in manipulativna umetna inteligenca). Večina besedila obravnava sisteme umetne inteligence z visokim tveganjem, ki so regulirani.

 

Manjši del obravnava sisteme umetne inteligence z omejenim tveganjem, za katere veljajo blažje obveznosti glede preglednosti: razvijalci in uvajalci morajo zagotoviti, da se končni uporabniki zavedajo, da so v interakciji z umetno inteligenco (chatboti in globoki ponaredki).

 

Minimalno tveganje ni regulirano (vključno z večino aplikacij umetne inteligence, ki so trenutno na voljo na enotnem trgu EU, kot so videoigre in filtri za neželeno pošto, ki jih podpira umetna inteligenca – vsaj leta 2021; to se spreminja z generativno umetno inteligenco).

 

Večino obveznosti imajo ponudniki (razvijalci) sistemov umetne inteligence z visokim tveganjem:

tisti, ki nameravajo dati na trg ali v uporabo sisteme umetne inteligence z visokim tveganjem v EU, ne glede na to, ali imajo sedež v EU ali tretji državi

in tudi ponudniki iz tretjih držav, pri katerih se rezultati sistema umetne inteligence z visokim tveganjem uporabljajo v EU.

 

Uporabniki so fizične ali pravne osebe, ki uvajajo sistem umetne inteligence v poklicni vlogi, ne pa prizadeti končni uporabniki. Uporabniki (uvajalci) sistemov umetne inteligence z visokim tveganjem imajo nekatere obveznosti, vendar manj kot ponudniki (razvijalci). To velja za uporabnike v EU in uporabnike iz tretjih držav, kjer se izhodni podatki sistema umetne inteligence uporabljajo v EU.

 

Umetna inteligenca za splošne namene (GPAI): Vsi ponudniki modelov GPAI morajo zagotoviti tehnično dokumentacijo, navodila za uporabo, upoštevati direktivo o avtorskih pravicah in objaviti povzetek vsebine, ki se uporablja za usposabljanje. Ponudniki modelov GPAI z brezplačno in odprto licenco morajo upoštevati le avtorske pravice in objaviti povzetek podatkov o usposabljanju, razen če predstavljajo sistemsko tveganje. Vsi ponudniki modelov GPAI, ki predstavljajo sistemsko tveganje – odprto ali zaprto – morajo tudi izvajati ocene modelov, kontradiktorno testiranje, spremljati in poročati o resnih incidentih ter zagotavljati zaščito kibernetske varnosti.

 

Po začetku veljavnosti se bo akt o umetni inteligenci začel uporabljati v naslednjih rokih (od 1.8.2024):

6 mesecev za prepovedane sisteme umetne inteligence

12 mesecev za GPAI

24 mesecev za sisteme umetne inteligence z visokim tveganjem v skladu s Prilogo III

36 mesecev za sisteme umetne inteligence z visokim tveganjem iz Priloge I

 

Kodeksi ravnanja morajo biti pripravljeni 9 mesecev po začetku veljavnosti.

 

Več o tem:

https://www.europarl.europa.eu/topics/sl/article/20230601STO93804/akt-eu-o-ui-prva-zakonodaja-o-umetni-inteligenci