Državni zbor je dne 21.4.2023 sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV-A), ki je bil objavljen 5.5.2023 in začne veljati 20.5.2023, uporabljati pa se začne šest mesecev po objavi, to je 20.11.2023.
Zakon med drugim zahteva, da delodajalci dopolnijo vodenje evidence o izrabi delovnega časa s tem, da poleg ostalih doslej zahtevanih podatkov vodijo še:
Zaradi zaščite delavca zakon določa še da delodajalec delavcu zagotavlja vpogled v podatke iz evidence o izrabi delovnega časa, ki se nanašajo nanj tako da delodajalec delavca pisno obvesti o podatkih iz evidence o izrabi delovnega časa za pretekli mesec do konca plačilnega dne ali pa tako, da se delavcu omogoči neposreden elektronski dostop delavca do evidence o izrabi delovnega časa, ki ga zagotavlja delodajalec. Pisno obvestilo se pri tem lahko pošlje tudi po elektronski poti na elektronski naslov delavca, ki ga zagotavlja delodajalec. Delavec lahko od delodajalca v zvezi s tem prav tako enkrat tedensko zahteva, da ga pisno seznani s podatki iz evidence o izrabi delovnega časa.
Evidenca izrabe delovnega časa se hrani trajno, delodajalec pa mora dve leti voditi evidenco o izrabi delovnega časa elektronsko, v treh mesecih od pravnomočnosti odločbe, če mu je bila:
- pravnomočno izrečena globa na podlagi prvega, drugega ali tretjega odstavka 217.a člena Zakona o delovnih razmerjih ali
- pravnomočno izrečena globa na podlagi prvega, drugega, tretjega, četrtega ali petega odstavka 23. člena Zakona o evidencah s področja dela in socialne varnosti.
Po novem je določeno tudi, da delodajalec podatke iz evidence o zaposlenih delavcih posreduje Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije že z dnem nastopa dela po pogodbi o zaposlitvi, vendar najpozneje pred začetkom opravljanja dela. Če delavec tega dne iz opravičljivih razlogov ne začne z delom, delodajalec podatke posreduje najpozneje tistega dne, ki je kot dan nastopa dela dogovorjen v pogodbi o zaposlitvi. Podatke delodajalec sporoči ob prijavi v zavarovanje na predpisanih obrazcih.
Prekrški v zvezi z vodenjem evidenc
Delodajalec ki ne vodi, hrani ali posodablja evidenc o izrabi delovnega časa se kaznuje z globo od 1.500 do 20.000 eurov, z globo od 150 do 2.000 eurov pa se kaznuje odgovorna oseba delodajalca pravne osebe, samostojnega podjetnika posameznika oziroma posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ter odgovorna oseba v državnem organu ali v lokalni skupnosti, če stori omenjeni prekršek.